Słońce świeci jaśniej i dłużej. Ptaki jakoś weselej śpiewają. Drzewa obrastają w biało-różowe piórka. Sasanki i przebiśniegi wyglądają nieśmiało spod śniegu. Topi się bałwan. Tonie Marzanna.
Czy to już? Pyta bocian. Tak, to już. Rzecze krokus.

Wiosenny podmuch wiatru nareszcie wybudza nas z głębokiego snu. Zerka przez okno, stuka, furkocze. Chce się czule przywitać. Przynosi ze sobą wspomnienia.

✨ San – czyli trzy, Toshi – czyli miasto! ✨
Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkich czytelników, twórców i sympatyków poezji haiku do wzięcia udziału w pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Haiku „Santoshi”. Organizatorem konkursu jest fundacja Sztukowirówka – centrum inicjatyw artystycznych. Laureatów wyłoni jury w składzie: Lech Szeglowski, Azi Kuder, Lena Pelowska.Na konkurs należy przesłać zestaw dwóch autorskich wierszy haiku zainspirowanych tematem „pierwszy wiosenny wiatr” na adres: sztukowirowka@gmail.com.

🕒 Termin nadsyłania prac: 11.03 – 31.03.2021.
🕥 Wyniki konkursu zostaną ogłoszone około 14 kwietnia 2021 r.

✨ Jury: ✨

Lech Szeglowski – studiował filologię polską i logopedię na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat zajmuje się japońskimi gatunkami poetyckimi, choć jego zainteresowania skupiają się głównie na teorii haiku. Owo pragnienie dotarcia do źródeł haiku zaowocowało trzykrotną podróżą do Japonii (spędził w kraju kwitnącej wiśni 4 miesiące). Jest członkiem japońskiego stowarzyszenia haiku WHA (World Haiku Association). Brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Haiku w Gandawie (2010) oraz Światowej Konferencji Haiku WHA w Tokio (2015).

Azi Kuder – mieszkanka Gdyni. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, uprawiająca różne dziedziny sztuki, prozę, poezję i malarstwo. Autorka powieści: Dwudyszna (2013) i Oczy Renifera (2016). W powieściach porusza problematykę związaną z szeroko pojętym rozwojem duchowym, a szczególnie z filozofią buddyjską oraz szamańską wizja świata. Z zainteresowania orientem zrodziła się pasja do haiku oraz haigi – i ta właśnie forma, organicznego połączenia obrazu i tekstu najpełniej wyraża jej osobowość. Haigi, spontaniczne obrazy, malowane akwarelą lub akrylem, „bez myślenia” i poprawek, najpełniej wyrażają ducha haiku i stanowią nieśmiałe nawiązanie do dzieł japońskich mistrzów gatunku.

Lena Pelowska (właśc. Magdalena Kuśmirek) – z wykształcenia fizyk, rodowita mieszkanka Gdańska. Popularyzatorka haiku. Interesuje się fotografią, muzyką i teatrem, aktywnie uczestniczy w różnych projektach kulturalnych Trójmiasta, a także od niedawna współredaguje i wydaje dwujęzyczny, internetowy magazyn artystyczny HAIKU PORT. Od kilku lat prowadzi warsztaty haiku na łamach portalu Poema (obecnie Poemax.pl), a także podczas spotkań na żywo, w Bibliotece Wojewódzkiej i w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Od roku organizuje i współprowadzi cykl Sopockich Warsztatów HAIKU w Dworku Sierakowskich, tworząc tym samym nieformalny, Trójmiejski Klub Haiku. Prowadzi blog HAIKU LENKU, na którym znajduje się już blisko tysiąc haiku, spisanych przez ostatnie kilkanaście lat. Rzadko uczestniczy w konkursach internetowych, czerpiąc przyjemność ze spotkań i rozmów na żywo.


~~~~~~~~Regulamin~~~~~~~~

Postanowienia ogólne:
1. Organizatorem konkursu jest fundacja Sztukowirówka – centrum inicjatyw artystycznych. Inicjatorem i opiekunem wydarzenia jest członek zarządu Zuzanna Tomaszewska.
2. Udział w konkursie jest bezpłatny.
3. Konkurs nie posiada ograniczeń dt. grupy wiekowej.
4. Laureatów wyłoni jury w składzie: Lech Szeglowski, Azi Kuder, Lena Pelowska.
5. Haiku dostarczone na obrady jury będą anonimowe (bez nazwisk / pseudonimów autorów).
6. Czas trwania konkursu: od 11 marca 2021 r. do 31 marca 2021 r. do godz. 23:59.
7. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w wydarzeniu na Facebooku oraz na stronie sztukowirowka.pl nie później niż do 14 kwietnia 2021 r.
8. Nagrody:
a) I miejsce – Statuetka-rękodzieło „Porcelanowy ibis o turkusowo-brązowych piórach” + dyplom
b) II miejsce – Statuetka-rękodzieło „Turkusowy wróbel” + dyplom
c) III miejsce – Statuetka-rękodzieło „Turkusowy wróbel” + dyplom
d) Haiku wyróżnione i zauważone – dyplomy i drobne upominki.
9. Jury zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród, a także do nieprzyznania nagrody, jak również do dodatkowego nagrodzenia uczestników konkursu.
10. Autorzy nagrodzonych lub wyróżnionych haiku wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach promocyjnych niniejszego konkursu zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
11. Administratorem danych osobowych jest fundacja Sztukowirówka – centrum inicjatyw artystycznych.
12. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do publikacji nagrodzonych i wyróżnionych haiku w mediach bez gratyfikacji pieniężnych dla ich autorów.
13. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do ostatecznej interpretacji Regulaminu.

🌸 Teksty konkursowe:
1. Motyw przewodni i inspiracja zarazem: „pierwszy wiosenny wiatr”.
2. Myśl przewodnia konkursu oscyluje wokół tematów: wiosna, miłość, młodość, dzieciństwo, odrodzenie, przejście, rozkwit, radość, wolność.
3. Uczestnik konkursu wysyła zestaw dwóch wierszy haiku na adres: sztukowirowka@gmail.com.
4. Poza tekstami konkursowymi, mail powinien zawierać także: godło / unikatowy (jednorazowy) pseudonim uczestnika, imię i nazwisko uczestnika, nr telefonu, adres e-mail.
5. Wybrane haiku muszą być:
a) autorskie;
b) niepublikowane w prasie i magazynach internetowych;
c) nienagradzane w innych konkursach poetyckich;
d) napisane w języku polskim.

🌸 Forma:
Przyjmujemy prace będące stylistycznie tzw. haiku klasycznym. Oznacza to, że nadesłane teksty powinny spełniać następujące zasady:
a) trzy wersy o układzie sylab 5-7-5 lub zbliżonym;
b) jedno kigo (odniesienie do dowolnej pory roku);
c) brak tytułów i rymów.

✨ Organizator konkursu: ✨Sztukowirówka – centrum inicjatyw artystycznych – fundacja artystyczna założona w 2021 roku przez grupę młodych twórców z Trójmiasta. Jej celem jest promocja lokalnych artystów w ramach różnego rodzaju konkursów, wydarzeń i innych inicjatyw kulturalnych.

✨ Grafika: Natalia Żuk ✨

Źródło biogramów członków jury – strona salonliteracki.pl 

close

Cześć! 👋

Zapisz się, aby otrzymywać informacje o wydarzeniach, które organizujemy!

Obiecujemy: zero spamu! Przeczytaj naszą politykę prywatności, znajdziesz tam więcej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *