„Poniedziałek z klasyką” to akcja odbywająca się w relacjach na Instagramie i Facebooku, w ramach której co tydzień publikujemy odczyty wierszy klasyków we własnych interpretacjach. Jeden tydzień to jeden wiersz czytany przez jednego członka / jedną członkinię Fundacji. Choć zwykle nasze relacje znikają po 24 godzinach, to ten cykl zapisujemy w „Wyróżnionych” na naszym profilu na Instagramie.

Co to za klasycy?

Co to znaczy, że czytamy klasyków? Czy to poezja z podręczników do polskiego dla szkół średnich? Nie, a przynajmniej nie do końca. „Naszą klasykę” wybraliśmy subiektywnie, co znaczy mniej więcej tyle, że teksty publikowane w ramach cyklu „Poniedziałek z klasyką” są autorstwa poetów znanych, często cenionych i lubianych, ale przede wszystkim (z różnych powodów) ważnych dla nas. Każdy z zespołu Sztukowirówki sam dokonał wyboru tekstów, które czyta.

Okazało się, że większości z nas wyjątkowo bliscy są poeci i poetki z Polski, dlatego właśnie ich teksty odczytujemy najczęściej, ale to nie znaczy, że ograniczamy się tylko do literatury rodzimej, a utwory zagranicznych autorów nie będą się pojawiać. Na przykład Antoni w pierwszym tygodniu „Poniedziałku z klasyką” wybrał tekst, który miał okazję lepiej poznać podczas studiów, a konkretnie zajęć z historii literatury brytyjskiej. „Analizowałem porównawczo czytany przez mnie w ramach akcji tekst Williama Blake’a „Tygrys” oraz inny wiersz autora – „Jagnię”. To były dwa kontrastujące aspekty jego spojrzenia na mechanizmy boskiego stworzenia. Zafascynowało mnie takie ujęcie brutalności natury, piękno i artyzm zawarte w drapieżnej agresji, więc postanowiłem podzielić się tym odkryciem z innymi i przeczytać ten właśnie utwór. No i rzecz jasna – kocham koty” – podsumowuje Antoni.

A jak inni tłumaczą swoje wybory? Natalia w pierwszym tygodniu akcji przedstawiła tekst „Lesie, ojcze mój” Papuszy – poetki pochodzącej z grupy etnicznej Polska Roma i piszącej właśnie w języku romskim. „Ten wiersz wydawał mi się bardzo poruszający od samego początku. Ma prosty język, ale to wystarcza, żeby przekazać silne emocje. Wydaje mi się, że jest uniwersalny dla współczesnego człowieka, który żyje w oderwaniu od natury. Czytałam go w Beskidach, kiedy chodziłam po górach, więc kojarzy mi się z wędrówką” – zdradza Natalia. Ula natomiast wybrała tekst Ewy Lipskiej „Dzieci z moich wierszy”, który nie tylko kojarzy się z wędrówką, ale w pewnym sensie o niej opowiada. Chociaż jest to zupełnie inna wędrówka… I inna opowieść. „Wybrałam wiersz Lipskiej, ponieważ daje nadzieję. Opisuje nas, dorosłych. Czasami zrezygnowanych i skrytych, ale mających jeszcze szansę na dotknięcie czegoś naiwnego i dziecięcego – mgnienia wiosny, uważnej czułości świata, pierwotnego piękna – „banału”, który stanowi cały sens. Chociaż czasami wstyd to przyznać albo o tym zapominamy… Ale jeśli będziemy mieli szczęście i otwartość – powroty będą zawsze” – tłumaczy Ula.

Co to za forma?

Po pierwsze – jako że większość z nas to aktywni twórcy i performerzy – tęsknimy za sceną, więc w dobie pandemii chcieliśmy odnaleźć platformę, która umożliwi nam występowanie. Po drugie możemy sprawdzić się w nowym formacie: poćwiczyć pracę głosem, spróbować wydobyć emocje z nieswoich tekstów, skonfrontować się ze znanymi poetami. Jednak przede wszystkim chcemy propagować czytanie poezji i dzielić się z Wami literaturą, którą w naszej opinii warto znać. Dodatkowo przy każdym odczycie staramy się publikować również wersję tekstową, dzięki czemu jeśli nie macie możliwości odsłuchania naszej interpretacji – możecie przeczytać utwór sami.

Co to za logo?

W logo akcji zamieściliśmy kobietę, ponieważ cykl #poniedziałekzklasyką rozpoczął się 8 marca 2021 roku, czyli w Międzynarodowy Dzień Kobiet i również w związku z tym świętem zaczęliśmy od tekstu Sylvii Plath w interpretacji Pauli Kwiatkowskiej. A to wszystko dlatego, że Sztukowirówka też jest kobietą!

Zachęcamy do obserwowania naszych social mediów!

Facebook: www.facebook.com/sztukowirowka

Instagram: www.instagram.com/sztukowirowka/

Pozdrawiamy serdecznie

Zespół Sztukowirówki

Inicjatorka wydarzenia: Paula Kwiatkowska

Logo zaprojektowała: Paula Kwiatkowska

close

Cześć! 👋

Zapisz się, aby otrzymywać informacje o wydarzeniach, które organizujemy!

Obiecujemy: zero spamu! Przeczytaj naszą politykę prywatności, znajdziesz tam więcej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *